رودسر؛ شهری مملو از جاذبه اما کمتر شناخته شده

به گزارش ایرنا، آنان که شوق و ذوق سفر دارند و در این رهگذر گیلان را دیده اند نیک می دانند که شناخت گیلان در یک سفر چند روزه ممکن نیست، زیرا در جای جای گیلان دیدنی ها آنقدر فراوان و متنوع‌اند که باید فقط با گیلان‌گردی می توان با آنها آشنا شد.

هر نقطه ای از گیلان تابلوی زیبایی از طبیعت است که این سرزمین سحرانگیز شادابی و طراوت جاودانه خویش را با جوهر آبی رنگ دریا و قلم درختان سرسبز جنگل رقم زده است و اینک رودسر نیز جزوی از این سرزمین بخشی از این زیبایی ها را در خود جای داده است.

شهرستان رودسر در ۷۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان از شمال به دریای خزر، جنوب به رشته‌ کوه‌های البرز، از خاور به رامسر و از باختر به املش و لنگرود منتهی می‌شود. پارک جنگلی سفیدآب که به پارک جنگلی رودسر هم مشهور است، یکی از برترین جاهای دیدنی رودسر به شمار می‌رود.

پارک جنگلی رودسر مسیرهای پیاده‌روی، تریل اسب سواری، دوچرخه سواری، چشمه‌های آب‌معدنی و چشمه‌های متعدد دارد. همچنین در نزدیکی پارک جنگلی رودسر، جاذبه‌های دیگری مانند کاخ رضاخان، مسجد محمودامیربنده و کلاچای نیز دیده می‌شود که در سفر خود به رودسر می‌توانید از آنها بازدید کنید.

گردشگران همچنین می توانند از منطقه پرجاذبه سفیدآب رحیم آباد رودسر و آبشار زیبای آن، با چشمه‌های زلال و متعدد که از کوه های پر برف سرچشمه گرفته و از میان جنگل‌های انبوه می‌گذرد، جانانه لذت ببرند.علاوه بر اینها جاذبه های گردشگری دیگری نیز در این شهرستان وجود دارد که گردشگران را به خود می خواند.

سَجیران

سجیران، روستایی سرسبز در حدود ۴۴ کیلومتری رودسر است. دشتی سرسبز، یک غار باستانی، آبشاری به طول ۶۰ متر و یک چشمه آب معدنی جاذبه‌هایی هستند که موقع سفر به سجیران می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

رودسر؛ شهری مملو از جاذبه اما کمتر شناخته شده

آبشار سجیران از به هم پیوستن چندین چشمه به وجود آمده است. صدای فرو ریختن آب از بالای صخره بسیار دلنشین و گوش‌نواز است. آب چشمه سجیران گوارا و دلچسب است که گفته می شود به‌خاطر ترکیباتی که دارد برای درمان سنگ کلیه و بیماری‌های پوستی به خصوص قارچ انگشتان و سایر نقاط بدن مفید است.

برخی از گردشگران آب این چشمه را با خود به محل زندگی‌شان می‌برند تا از خواص درمانی آن استفاده کنند، اما طبق گفته کارشناسان آنتی‌اکسیدان طبیعی آب چشمه بعد از بیرون آمدن از محیط چشمه از بین رفته و برخی خواص خود را از دست می‌دهد. بنابراین یادتان باشد اگر می‌خواهید از خواص آب چشمه سجیران کمال استفاده را ببرید همان جا به اندازه کافی آب نوشیده و سعی کنید چای و غذا را نیز با آن درست کنید.

برای رسیدن به سجیران از رودسر به طرف دوست‌کوه رفته و از آنجا به‌سمت سورچان محله و رحیم آباد حرکت کنید. سپس رحیم آباد را به سمت سجیران ترک کنید. پس از عبور از آزار کی، نیلو، زورزمه و جیرکول به سجیران خواهید رسید.

پل خشتی تمیجان

پل خشتی تمیجان از پل‌های تاریخی و قدیمی رودسر در استان گیلان است که بر روی رودخانه‌ی کهنه گوراب ساخته شده است. این پل درست روبه‌روی مسجد جامع تمیجان قرار گرفته است.

در این پل کتیبه‌ای وجود ندارد که سال ساخت آن را ذکر کرده باشد. اما با توجه به سبک ساخت و مصالح استفاده شده در آن می‌توان آن را به دوره‌ی صفویه نسبت داد.

بدنه‌ پل از آجر ساخته شده است. اما کف پل سنگ‌فرش است. طول این پل آن ۶۰ و عرض آن در حدود پنج متر است. درون بدنه‌ی پل چند اتاق به شیوه‌ی بسیار ماهرانه‌ای ساخته شده است که احتمال می‌رود برای استراحت رهگذران و شاید اتراق کاروانیان بوده است. در هر دو طرف پل نیز جان‌پناهی به ارتفاع ۵۰ سانتی‌متر قرار دارد.

این پل بزرگ‌ترین پل خشتی گیلان است و در مسیر تجار گیلان و مازندران قرار گرفته بود و جنس مصالح آن آجر سرخ پخته و ساروج است.

سرولات

روستای سرولات در ۳۷ کیلومتری رودر، بخش جنوبی چابکسر قرار گرفته و ییلاقی خوش آب و هوا در مجاورت دریا است. سه طرف این روستا با کوه احاطه شده و بخش شمالی آن دریای زیبای خزر قرار دارد. علاوه‌بر جنگل و دریا، رود آچی‌رود نیز در این منطقه قرار دارد و بر زیبایی‌ این منطقه اضافه کرده است.

رودسر؛ شهری مملو از جاذبه اما کمتر شناخته شده

این روستا در منظقه ای مرتفع واقع شده است که با عبور از جاده جنگلی،منظره دو طرف جاده چشم‌ها را به خود خیره می‌کند که نمایی از کشتزارها و سکونت گاه‌های منطقه ای جلگه ای دارد .به دلیل وضعیت جغرافیایی که این روستا دارد گردشگران می توانند با طی مسیری کوتاه هم از دریا و هم از مناطق جلگه ای و کوهپایه ای این روستا لذت ببرند.

قلعه گردن تول لات

قلعه گردن تول لات در ۲۷ کیلومتری رودسر بعد از رحیم آباد و در نزدیکی آزارکی واقع شده است.از آنجا که این بنای تاریخی در راه سجیران قرار گرفته است می‌توانید حین رفتن به سجیران یا برگشت از آنجا از آن دیدن کنید.

فضای قلعه چیزی حدود ۲ هکتار است و ارتفاع دیوارهای آن به ۸۰ متر می‌رسد. قلعه از ترکیب ساروج و سنگ ساخته شده و مشرف به رودخانه پلرود است. متاسفانه بخش عمده‌ای از این قلعه در زمین لرزه سال ۱۳۶۹ از بین رفته است، با این‌حال چیزی از شکوه و عظمت قلعه کم نشده و هنوز هم می‌توانید با سفر به این منطقه هنر دست مردمان قدیم را از نزدیک تماشا کنید.

سواحل رودسر

ساحل رودسر بسیار تماشایی و آرامش بخش است که تلفیق کوه با دریا منظره چشم‌نوازی را ایجاد کرده‌است.

ساحل رامدشت بدلیل محلی برای رام کردن اسب‌های وحشی در گذشته به این اسم نامگذاری شده است. ساحل رامدشت یک ساحل زیباست که در یک طرف آن دریا و در طرف دیگر شالیزارها قرار دارند. رامدشت مملو از صدف‌های ریز و درشت است که می‌توانید یادگاری از این صدف ها را به همراه خود ببرید.

رامدشت چون به لحاظ امکاناتی کمی ضعیف تر از ساحل رودسر است، جمعیت کمتری در آن حضور دارند و همین موضوع ساحل رامدشت را بین سواحل رودسر به یک ساحل نسبتا آرام تبدیل کرده است.

ساحل بلالم

بلالم واقع در چهار کیلومتری رودسر و ساحلی بکر و آرام‌است.مکانی دنج برای مسافران نوروزی و زمینی می باشد تا کمی از شلوغی سایر سواحل گیلان دور باشند، این مجتمع تفریحی دارای اقامتگاه، پارکینگ خودروهای سواری، برخی تفریحات آبی و فروشگاه می باشد که گردشگران ساعات خوبی در آن تجربه کنند.

بنای تاریخی شهرداری رودسر

شهرداری تاریخی رودسر در جنوب غربی میدان امام این شهر واقع شده و قدمت آن به دوره پهلوی اول برمی‌گردد. این بنای تاریخی دارای گچ‌بری‌های زیبایی است که در دوره پهلوی اول با الهام از معماری مغرب زمین کار شده است. این مجموعه تماشایی به‌دلیل اینکه نماد تحول معماری ایرانی در یک دوره بوده است در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و برای علاقه‌مندان به تاریخ و معماری می‌تواند یک مکان دیدنی به‌حساب آید.

جواهردشت

جواهردشت یک روستای ییلاقی رویایی از جاهای دیدنی گیلان است که در بخش چابکسر قرار دارد. ارتفاع این ییلاق به ۲۵۰۰ متر در بیشترین بلندی می‌رسد. جواهردشت در مرز شرقی استان گیلان و در فاصله ۲۶ کیلومتری از سیاهکلرود و ۴۶ کیلومتری از شهرستان رودسر قرار دارد.

رودسر؛ شهری مملو از جاذبه اما کمتر شناخته شده

به گفته سالخوردگان محلی، چون در دوران قدیم جواهر نامی در این آبادی بزرگ‌تری و سروری مردم را داشت، به احترام او نام آبادی را جواهر دشت گذاشته اند.

روستای جواهردشت در ارتفاعات این شهرستان قرار گرفته و در بسیاری از اوقات، با اقیانوسی از ابر، پوشیده شده است. در قسمت جنوبی جواهردشت، قله بلند گیلان، کوه «سماسوس» و با ارتفاعسه هزار و ۶۷۸ متر از سطح دریا، در مرز میان استان‌های گیلان و مازندران و مشرف به دریای کاسپین قرار دارد. مسیر جاده‌ای این روستا پرپیچ و خم و بسیار زیبا است و از روستاهای سیاهکل‌رود، قاسم آباد علیا و سفلا، گاوماست و چند روستای دیگر می‌گذرد. مساحت این دشت ۱۰۰ هکتار است.

قدم زدن در ییلاق زیبای جواهر دشت مانند پرواز روی ابرهاست. چشمه‌های منطقه آب آشامیدنی ساکنین را تأمین می‌کنند. مرتع سرسبز با صدای زنگوله گله‌، پیاده‌روی در کوچه‌پس‌کوچه‌های مه‌آلود روستا و تماشای طبیعت بکر جواهردشت تجربه‌ای ناب از بازدید این منطقه خواهد بود.

برجسته ترین ویژگی‌های جواهردشت دارا بودن تنوع بالای طبیعی است. قرار داشتن کوه مرتفع سماسوس، جنگل‌های انبوه و هیرکانی پایین دشت، مراتع سرسبز و پر گل، چشمه‌های جوشان و رودهای فراوان و دشت گسترده و معتدل جواهردشت، همگی از ویژگی‌های ممتاز این ییلاق زیبا است.

در بازه‌هایی از سال، قرار گرفتن این منطقه در میان ابرها،‌ تجربه متفاوت و پر از شگفتی برای مسافران، رقم می‌زند. اختلاف ارتفاع بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر در قسمت‌های مختلف مسیر، تنوع آب و هوایی را نیز، بالا می‌برد و حتی در گرم ترین روزهای سال،‌ ارتفاعات خنک هستند. در طول مسیر جاده ییلاقی به‌سمت جواهردشت، عطر و بوی درختان پرتقال، فضا را پر کرده است.

این دشت زیبا با آب و هوایی بکر، مناظری فوق‌العاده و تنوع طبیعی بالا، ییلاق ساکنان روستاهای توابع چابکسر و دیگر روستاهای منطقه است. اهالی این روستاها دام‌هایشان را برای چرا در نیمه گرم سال به مراتع و ارتفاعات جواهرشت می‌برند. در دشت چشمه‌های فراوان و رودهای پر آب مانند «خشکه رود» و «سیاه لات»، جریان دارند.

همچنین چشمه زیبا و خروشان آسمان رود واقع در ۴۵ کیلومتری رحیم آباد رودسر در منطقه اشکورات علیا، منطقه سرسبز و فوق العاده دیدنی اشکورات با طبیعتی بکر،

و وجود غارهایی تاریخی از جمله غار دیارجان نزدیک آشورآباد و غار کبیران نزدیک گرمابه دشت رودسر و غار سرد دره در روستای شاهیجان اشکور و دیگر مناطق گردشگری این منطقه نشان از شاهکار طبیعت است که روزگذرانی در این دیار باشکوه دل و جان را جلا می دهد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *